adres administracyjny, a instalacja antenowa RTV+Sat

11 marca 2016 Szanowni Państwo,
w styczniu uczestniczyłem w szkoleniu na temat instalacji telekomunikacyjnych, które odbyło się podczas targów Elektrotechnika 2016.
Na szkoleniu padło stwierdzenie, że każdy budynek z osobnym adresem administracyjnym musi posiadać osobną instalację antenową RTV+Sat.
Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej, ponieważ obecnie opracowuję projekt budynku dwuklatkowego gdzie każda klatka będzie miała inny adres administracyjny, a taniej byłoby zastosować tylko jeden zestaw anten RTV+Sat.Z poważaniem
Emil


 

12 marca 2016 Panie Emilu.
Nie ma takiej wykładni prawnej aby każdy budynek miał własny zestaw antenowy ale ze względu na oczekiwania jednej z instytucji prawa autorskiego bezpieczniej by było zainstalować zestawy TV-sat. dla każdego budynku osobno.
Doprowadzi to czasami do abstrakcji gdzie może zachodzić konieczność instalacji osobnego zestawu antenowego TV-sat. dla każdej klatki schodowej w przypadku gdy każda z nich ma mieć osobny adres “policyjny”.
Jestem zwolennikiem (jako współautor rozporządzenia) podłączania całego kompleksu budynków np. wybudowanego np. na jednej płycie garażowej z jednego zestawu antenowego TV-sat. Jest to uzasadnione ekonomicznie i tańsze niż budowanie kilku zestawów antenowych z antenami satelitarnymi 1200 mm, antenami naziemnymi i odgromnikami, wzmacniaczami kanałowymi …
Krzysztof Sidor na wspomnianej konferencji omówił przypadek kiedy jedna z instytucji prawa autorskiego próbowała podciągnąć instalacje zbiorowe TV-sat i zrównać je z instalacjami operatorów kablowych tak aby pobierać opłaty od Wspólnot i właścicieli tej instalacji za prawo autorskie. Eksperci z PIRC dość skutecznie (jak mi się wydaje) odpisali i na obecną chwilę nie ma tematu. W pismach uzasadniono, że instalacje zbiorowe TV-sat dają jedynie dostęp do sygnału naziemnego i satelitarnego oraz nie zachodzi zasada przetwarzania sygnału co czynią operatorzy kablowi.
W razie pytań jestem do dyspozycji. Pozwolę sobie załączyć artykuł o instalacjach zbiorowych TV-sat. z 7 – 8.2015 z Inżyniera Budownictwa – może się przyda.

Jacek Kosiorek (PIRC)


Permalink do tego artykułu: http://teletechnika.org.pl/adres-administracyjny-a-instalacja-antenowa-rtvsat/